EU projekt Blue-connect 2.0 započinje s provedbom 1. lipnja 2024. godine i odobren je za financiranje u razdoblju od 19 mjeseci. Provedbu projekta koordinira Sveučilište u Splitu, a Sveučilište u Rijeci i Zaklada Sveučilišta u Rijeci projektni su partneri. Projektne aktivnosti na Sveučilištu u Rijeci koordinirat će Centar za popularizaciju i promociju znanosti.
Projektne aktivnosti razvrstane su u 10 radnih paketa:
- WP1: Promocija Noći istraživača 2024
- WP2: Aktivnosti u okviru manifestacije Noć istraživača 2024
- WP3: Aktivnosti u školama i na sveučilištima 2024
- WP4: Diseminacija 2024
- WP5: Upravljanje projektom 2025
- WP6: Promocija Noći istraživača 2025
- WP7: Aktivnosti u okviru manifestacije Noć istraživača 2025
- WP8: Aktivnosti u školama i na sveučilištima 2025
- WP9: Diseminacija 2025
- WP10: Upravljanje projektom 2025
Opis projekta
Izgrađen na nasljeđu izvornog projekta Blue-connect, Blue-connect 2.0 je ambiciozna inicijativa osmišljena za produbljivanje odnosa između mediteranske zajednice i njezinog obalnog okruženja. Naglašavajući pojačani angažman javnosti u znanosti, projekt ima za cilj poboljšati komunikacijske vještine istraživača, osvijetliti društvenu relevantnost njihovih nastojanja i zagovarati inkluzivnost. Svjesno prepoznaje različite ekološke izazove s kojima se suočava mediteranska regija i bavi se njima prilagođenim strategijama koje spajaju javne inicijative, medijske kuće i obrazovne kampanje.
Metodologija, inspirirana modelom zamašnjaka, sveobuhvatan je ciklus svjesnosti, angažmana i trajnog interesa. Ključne aktivnosti uključuju održavanje događanja Europske noći istraživača diljem hrvatskih gradova i organiziranje popratnih događaja u ruralnim i udaljenim područjima, osiguravajući da znanost dopre do svih kutaka zajednice. Ponuda praktičnih iskustava za studente i promicanje brenda „Ja istražujem“ ključni su u poticanju dosljedne poruke. Sastavni dio održavanja interesa je održavanje i popratnih aktivnosti koje prikazuju znanstvena i umjetnička djela mladih i učenika, slaveći njihov doprinos i potičući kontinuirani entuzijazam. Suradnje s istaknutim subjektima i uvođenje školskih ambasadora dodatno povećavaju doseg i utjecaj projekta.
U pozadini ovih aktivnosti je predanost evaluaciji odjeka projekta u javnosti, osiguravajući iterativna poboljšanja i usklađivanje sa sveobuhvatnom misijom. U konačnici, Blue-connect 2.0 predviđa budućnost u kojoj je znanost demokratizirana, zadivljujuća i duboko isprepletena s tkivom mediteranskih zajednica.
Partneri na projektu
- Sveučilište u Splitu
- Institut za oceanografiju i ribarstvo
- Mediteranski institut za istraživanje života
- Institut za jadranske kulture i melioraciju Krsa-Split
- Sveučilište u Dubrovniku
- Sveučilište u Zadru
- Sveučilište Juraja Dobrile u Puli
- Sveučilište u Rijeci
- Zaklada Sveučilišta u Rijeci