Program Noći istraživača (Rijeka, 27.9.2024.)

Noć istraživača 2024 – program
27.9.2024., 17.00 – 22.00, Exportdrvo, Rijeka 

Što rade vinske mušice u laboratoriju? (Fakultet biotehnologije i razvoja lijekova) 

Vinske mušice su često ne pozvani gosti u našim domovima ili u čaši vina, ali, da li ste znali da se na njima već godinama izučavaju različite bolesti koje su povezane sa starenjem, demencijom ili čak ovisnosti? Iako fizički veoma različite i sitne, znanstvenici koji se bave ovim modelom već duži niz godina će na interaktivan način približiti svoj rad na mušicama. Obzirom na uzrast, svako će moći pronači nešto za sebe, te nas može sve o tome pitati, ili ako čak želi naučiti i više. Veselimo se podjeliti naša znanja i iskustva rada. 

Projekti vezani uz postaju: HRZZ projekt IP-2022-10-1281, Potpora Sveučilišta u Rijeci uniri-iskusni-biomed-23-206-8513 
 

Kemija boja i svjetlosti (Fakultet biotehnologije i razvoja lijekova)

Svjetlost je mnogima dobro poznata pojava, kao i činjenica da neke tvari i životinje svijetle u mraku. Luminiscencija je otpuštanje svjetlosti, a posebno zanimljiv tip je fluorescencija koju možemo naći u svakodnevnom životu, te kao primjenu u medicini, primjerice u dijagnostici raka. Svjetlost je važna i za naš doživljaj različitih boja, a njen spektar možemo vidjeti kad uočimo dugu. Na Noći istraživača ćemo vam pokazati kako jednu boju razdvojiti na više njih uz pokus tankoslojne kromatografije, pokazat ćemo vam pod UV lampom i objasniti koje su to fluorescentne boje u markerima, omiljenim pićima, šumećim tabletama, u forenzici, te kako nastaju one u svjetlosnim štapićima i slično. Moći ćete dosta toga i sami isprobati te napraviti crteže koji postaju još čarobniji po našom lampom. Nastojat ćemo vam odgovoriti na pitanja kao što su: Što je spektar elektromagnetskog zračenja, od kojih se valnih duljina sastoji i kako se može povezati sa bojama koje vidimo? Kako dolazi do emisije svjetlosti i koji su to procesi? Reći ćemo vam nešto o našem istraživanju i dobivanju boja koje nakon osvjetljavanja prenose energiju na molekule kisika, koji tada postaje vrlo reaktivan i koristiti se za uništavanje različitih patogena i tumorskih stanica. 

Projekti vezani uz postaju:  Projekt Sveučilišta u Rijeci: Priprema lipidnih konjugata piridilporfirina, njihova karakterizacija i fotodinamička aktivnost. 

Umjetna inteligencija – pogled iza kulisa (Fakultet infromatike i digitalnih tehnologija) 

Jeste li se ikada zapitali kako AI radi? Posjetite nas i pokazat ćemo vam inženjerstvo koje se krije iza korisničkih sučelja koja čine da AI izgleda kao magija. Otkrit ćemo čarobni trik iza značajke automatskog dovršavanja, koju vjerojatno svakodnevno koristite na svom telefonu. Zatim ćemo vam pokazati kako računala mogu komunicirati s ljudima na prirodnom jeziku pretvaranjem teksta u govor i govora u tekst. Konačno ćete imati priliku testirati najnovija dostignuća umjetne inteligencije na polju velikih jezičnih modela i generativne umjetne inteligencije. Ne propustite priliku sami testirati ChatGPT i vidjeti kako vam može pomoći! 

Atmosferske pojave (Fakultet za fiziku)

Prikazati ćemo edukativne eksperimente nekih atmosferskih pojava. U prvom eskperimentu pokazati ćemo mehanizam nastanka ciklona i anticiklona kao posljedicu nejednolikog zagrijavanja Zemlje na Ekvatoru i polovima.  U drugom eksperimentu demonstrirati ćemo važnost prisustva kondenzacijskih jezgri za nastanak oblaka u atmosferi.   
linkovi: https://www.youtube.com/watch?v=TzqvGIAWHOk 
https://www.youtube.com/watch?v=G70y90BVes4

Detekcija kozmičkih miona (Fakultet za fiziku) 

Mioni su elementarne čestice, 200 puta teže od elektrona. Nevidljive su, a ipak, stalno prolaze kroz nas i naše tijelo! Nastaju u strašnim sudarima na vrhu atmosfere, pa neki doputuju do zemlje. Putem jednostavnog eksperimenta, možemo vidjeti njihove tragove. 
Postavit ćemo oblačnu komoru (hermetički zatvorenu staklenu posudu napunjenu alkoholom, položenu na podlogu hlađenu suhim ledom), zamračiti ju pokrivalima i obasjati lampama. Nakon nekoliko minuta, prvi tragovi miona postat će vidljivi u alkoholnoj pari. Detekcija može trajati dugo, a za samo promatranje dovoljno je nekoliko minuta po posjetitelju. Ciljana skupina su svi uzrasti, od male djece do starijih osoba bez obzira na predznanje. Svakom posjetitelju će biti objašnjeno što se događa na razumljiv način. 

Inteligentni magneti (Fakultet za fiziku)

Jesu li magneti glupi? Oni sigurno ne znaju razmišljati, ali ipak znaju svoj posao…magnetizam je vrlo privlačna (!) sila i možemo je koristiti na mnogo načina kako bi si život učinili jednostavnijim. Uostalom, živimo na divovskom magnetu. Dođite naučiti nešto o magnetizmu i izraditi vlastiti magnet s fizičarima iz FIZRI-ja. 

STEMajmo zajedno! (Fakultet za fiziku) 

Na postaji će biti predstavljeni jednostavni pokusi i primjeri iz STEM područja. Posjetioci će primjerice otkriti zašto teški brodovi plivaju na vodi, kako nastaju oblaci na nebu, zašto stvari pod povečalom izgledaju veće, kako nastane sijena, kako se na nebu pojavi duga, kako djeluje balon na vrući zrak, zašto padobranac sporo pada, zašto se svijeća ugasi ako nema svježega zraka, kako oblik papirnatog aviona utječe ne njegovu brzinu,…Pokusi će biti osmišljeni na način da djeca pokušaju sama eksperimentirati, istraživati i doći do određenog zaključka. Uz pokuse koji će biti prvenstveno namijenjeni djeci, ostali posjetitelji će se moći okusiti u kvizovima iz STEM područja. Osnovni ciljevi aktivnosti naše postaje su uvesti osnovnoškolce (i ostale posjetitelje) u STEM svijet te im omogućiti samostalno ili timsko eksperimentiranje i donošenje određenih zaključaka u svrhu poticanja motivacije i interesa za STEM područje. 

Matematika inspirirana prirodom: kristali i popločavanja (Fakultet za matematiku) 

Kristale u prirodi proučavamo i opisujemo matematičkom teorijom grupa, odnosno simetrijama i kristalografskim grupama. Postupak kojim nastaje kristal u matematici nazivamo popunjavanje prostora. Popunjavanje dvodimenzionalnog prostora nazivamo popločavanje ravnine. Postoje mnoge vrste popločavanja: pravilna, Arhimedova, Penroseova,…  
Na ovoj postaji posjetitelji će kroz igru istraživati kako nastaju kristali te kako popločiti ravninu na različite načine. 

Projekti vezani uz postaju: SciMaG, Programme: Erasmus+, Action Type: KA220-SCH – Cooperation partnerships in school education, Project Reference: 023-1-HR01-KA220-SCH-000165485 

Matematika inspirirana prirodom: optimizacija (Fakultet za matematiku) 

U prirodi možemo pronaći mnoge postupke i procese koje je moguće iskoristiti kako bi se stvorili novi algoritmi koje možemo upotrijebiti u znanosti. Postupak optimizacije odnosno traženja minimuma neke funkcije je uglavnom vrlo zahtjevan matematički zadatak, a za rješavanje takvog zadatka mogu se koristiti algoritmi inspirarani evolucijom, kretanjem mrava, rojeva, širenja topline itd. Na ovoj postaji možete promatrati i sudjelovati u aktivnostima koji demonstriraju upotrebu takvih algoritama. 

Projekti vezani uz postaju: SciMaG, Programme: Erasmus+, Action Type: KA220-SCH – Cooperation partnerships in school education, Project Reference: 023-1-HR01-KA220-SCH-000165485 

Matematika inspirirna prirodom: umjetna inteligencija (Fakultet za matematiku) 

Što je za vas matematika? Što je za vas umjetna inteligencija? Kako ih doživljavate? Koristeći umjetnu inteligenciju, na ovoj postaji svaki posjetitelj može kreirati sliku koja opisuje matematiku i svijet oko nas. Slike kreirane tijekom Noći istraživača prikazat će se u okviru virtualne izložbe tijekom Noći te nakon nje. 

Izmjeri svoj ugljikov otisak! (Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu)  

Na postaji će se ponuditi razičiti načini za mjerenje osobnog ugljikova otisak pojedinih specifičnih svakodnevnih aktivnosti kao što je otisci: turističkog putovanja, svakodevng odlaska u školu, posao ili na fakultet, ostisak za potrebe grijanja, hlađenja, rasvjete… U interakciji s posjatiteljima postaje sadržaj će biti prilagođen uzrastu te će biti oblikovan da bude razumljiv i primjenjiv na primjere iz svakodnevnog života. 

Projekti vezani uz postaju: 1) „Obrasci mobilnosti studenata i njihov utjecaj na opterećenje okolišam ugljikova otiska“ ZIP-FMTU-024-5-2023; 2) „Određivanje utjecaja turizma na okoliš izdvajanjem ugljikova otiska velikih objekata cestovne infrastrukture u prirodnim zaštićenim područjima“ ZIP-FMTU-007-03-2022; 3) „The Carbon Footprint of Active Sport Event Tourists: The Case of Trail Runners“, ZIP-UNIRI-116-2-19 

Shake it off – kako se zgrade ponašaju u potresu? (Građevinski fakultet)  

Posjetitelji će imati priliku sastavaiti sami svoj model konstrukcije koji će se potom “protresti” na potresnoj platformi. 

Mirisi i okusi – naš prozor u svijet (Medicinski fakultet) 

Okusi i mirisi su naš prozor u svijet, a posebno određuju naš ukupan doživljaj hrane. Fiziološki gledano predstavljaju u potpunosti dva odvojena organa. Osjet okusa je nešto što je genetski uvjetno i rađamo se s njime. Općenito je prihvaćeno pet osnovnih modaliteta okusa: slatko, slano, kiselo, gorko i umami. S druge strane, raspoznavanje mirisa osjetom njuha je moguće, jer ih učimo iskustveno. Osim toga, naš nos zapravo nema ograničenja što se tiče raspona mirisa. Ljudi uglavnom ne primjećuju koliko je njuh važan u svakodnevnom životu i nisu svjesni da igra neizmjerno važnu ulogu kod konzumiranja hrane. Podsjeća li nas miris kokica na kino? Ili miris pečenih kestena na jesen i hladnije dane? Kada bismo jeli začepljenog nosa, većina hrane doimala bi se bezokusnom, a najbolji dokaz za to su situacije poput prehlada kada nam je začepljen nos. Razlog tomu leži u činjenici da nam kombinacija mirisa i okusa dočarava aromu hrane. Aroma hrane nije nešto što mi zapravo osjetimo već se ona kreira u našem mozgu temeljem onog što okusimo putem okusnih pupoljaka te namirišemo putem osjeta njuha. Na ovoj radionici će sudionici moći ispitati primarne modalitete okusa i odrediti položaje istih na površini jezika. Nadalje, koristit ćemo različite tvari u ispitivanju osjeta mirisa koji mogu izazvati ugodu ili biti čak neugodni kod sudionika. 

Zavirimo u našu krv (Medicinski fakultet) 

Posjetitelji će će se pomoću edukativnog plakati moći upoznati sa sastavom ljudske krvi, posebice sa razlikovnim i funkcijskim karakteristikama pojedinih krvnih stanica. Uz pomoć mikroskopa moći će samostalno pogledati stanice krvi na unaprijed pripremljenim krvnim razmazima, a biti će demostriran postupak pripreme krvnog razmaza vađenjem krvi iz jagodice prsta. Nadalje, biti će organiziran kviz prepoznavanja krvnih stanica i njihove funkcije u organizmu.  
 

Što nas razlikuje od banane? (Medicinski fakultet) 

U ovoj aktivnosti objasniti ćemo ulogu DNA u našem tijelu. Objasniti ćemo da se DNA razlikuje između biljaka, životinja i ljudi te je upravo to razlog zašto se razlikujemo od banana. Naučiti ćemo da naša DNA sadrži sve informacije koje nas čine jedinstvenima. Također, ćemo naučiti da naša DNA sadrži informacije zbog kojih naša koža funkcionira kao koža, naša pluća kao pluća i naše oči kao oči. 
To ćemo učiniti na tri načina: 
1. Napraviti ćemo edukativni plakate koji će nam pomoći da objasnimo što je DNA i kako nas razlikuje od banane. 
2. Naš istraživački tim će izvesti neke demonstracije koristeći DNA u pokusima s bojama. 
3. Posjetitelji će sami moći izolirati DNA iz banana koristeći osnovne materijale, uključujući banane, kuhinjsku sol i alkohol. Praktični dio bit će usmjeren na djecu u dobi od 6 do 12 godina. 

Projekti vezani uz postaju: HRZZ IP-2022-10-3414 

Žive slike mikroorganizama (Medicinski fakultet) 

Nevidljive bakterije učinit ćemo vidljivima uzgajajući ih na odgovarajućim hranjivim podlogama. Svaka bakterija, ovisno na kojoj je hranjivoj podlozi uzgojena daje različiti boju. Napravit ćemo „žive“ slike koristeći različite bakterije i gljive na različitim hranilištima i prikazati raskoš njihovih boja i oblika. Učenici će na zabavan i kreativan način upoznati dobre i loše strane mikroorganizama, njihove oblike i boje. Izložba će im približiti znanost, usmjeriti ih prema učenju i istraživanju te potaknuti ih na razmišljanje, komunikaciju i suradnju. Doživjet će mikrobiološki laboratorij i aktivno sudjelovati u otkrivanju mikroorganizama koje se nalaze svuda oko nas.  

Logistika: nevidljivi dirigent svakodnevnih čuda (Pomorski fakultet) 

Na posteru će biti prikazano objašnjenje pojma logistike, kao i zanimljivosti iz svakodnevnog života u kojima se ona pojavljuje. Sudionici će moći provjeriti svoje znanje o logistici kroz kviz sličan popularnom kvizu “Milijunaš”. Osim toga, bit će pripremljena i društvena igra slična igri “Alias”, gdje će biti navedeni osnovni pojmovi s postera koje će sudionici trebati objasniti u što kraćem vremenu. 

Projekti vezani uz postaju: 1. UNIRI PROJEKT MLADIH ZNANSTVENIKA 2022: Morske luke i regionalno gospodarstvo: ekonomski učinci, održivi razvoj i istraživanje i razvoj [uniri-mladi-drustv-22-10] 
2. ZIP UNIRI PROJEKT: Logistički i ekonomski aspekti razvoja regionalnih gospodarstava u obalnom području [UNIRI-ZIP-2103-5-22]
3. ERASMUS+ PROGRAMME: GREENPORT Alliances, [101139879] 

Podvodni detektivi (Pomorski fakultet) 

Aktivnost započinje kratkim, ali informativnim predavanjem čiji je cilj osvježiti i proširiti znanje sudionika o problemima zagađenja mora. Tijekom ovog dijela, sudionici će naučiti o različitim vrstama otpada koje se najčešće nalaze na morskom dnu, uključujući plastiku, staklo, metal i druge materijale. Objasnit će se kako različite vrste otpada utječu na morski ekosustav i važnost očuvanja morskog okoliša. Nadalje, sudionici će se upoznati s alatima i tehnikama koje koriste pravi morski istraživači. Biti će im predstavljena oprema poput podvodnih dronova i ronilačke opreme, uz objašnjenje kako se koriste za istraživanje i praćenje stanja morskog dna. Sljedeći dio uključuje gledanje video snimaka s podvodnog drona koji prikazuju stanje morskog dna na odabranim dijelovma Sjevernog Jadrana, omogućujući vizualno razumijevanje problema. Na kraju, sudionici će sudjelovati u interaktivnom kvizu o morskom otpadu, testirajući svoje znanje o vrstama otpada i ekološkim rješenjima. 

Projekti vezani uz postaju: Utjecaj plovila nautičkog turizma na onečišćenje morskog dna u Primorsko-goranskoj županiji, UNIRI ZIP, 2023-2026. 

Zaplovimo zajedno! (Pomorski fakultet) 

Aktivnosti će biti usredotočene na terminologiju iz područja engleskog jezika struke. Fokus će se staviti na pojmove koji se koriste za različite vrste plovila, od gumenjaka i jedrilica do velikih OBO brodova i brodova za krstarenje. Aktivnosti će biti prilagođene kako bi odgovarale obrascima učenja najmlađih posjetitelja, kao i učenika srednjih škola. Na postaji će se nuditi sljedeće aktivnosti, ovisno o dobi posjetitelja: slagalice, crtanje brojevima, origami aktivnosti, labirinti za popunjavanje itd. Cilj svake aktivnosti je upoznati djecu sa specifičnim pojmovima koji se koriste za opisivanje plovila koji je dio aktivnosti koju je potrebno dovršiti (npr. ‘gumenjak’ u labirintu ili ‘kontejnerski brod’ u aktivnosti crtanja po brojevima). Posjetiteljima se tako nudi prilika da kroz vođene i vrlo kreativne aktivnosti dodatno razviju svoj vokabular. Na postaji će se također nalaziti modeli plovila i vezane opreme (npr. ‘sidro’ i ‘veslo’) kako bi se potaknula mašta najmlađih posjetitelja. Svaka uspješno odrađena aktivnost bit će nagrađena slatkišem i pohvalnicom. 

Otpornost lučkih klastera (Pomorski fakultet) 

Postaja “Otpornost lučkih klastera” prikazuje rezultate istraživanja ključnih aspekata izgradnje i održavanja otporne lučke infrastrukture i dionika pred raznim napadima i katastrofama. Kroz interaktivne prezentacije, analize slučajeva i diskusije, sudionici će dobiti dublje razumijevanje važnosti osiguravanja otpornosti kako bi se lučki klasteri mogli suočiti s izazovima modernog poslovanja. 
Lučki klasteri su ključni za globalnu trgovinu i ekonomiju jer pružaju infrastrukturu i usluge koji su potrebni za prijevoz robe i ljudi. Međutim, lučki klasteri su također ranjivi na razne napade i katastrofe koji imati značajan utjecaj na lučke klastere, uzrokujući prekide u prometu, gubitak posla i štetu na infrastrukturi. 
Cilj organizacije ove postaje je dati odgovore zainteresiranim posjetiteljima na temu otpornosti lučkih klastera na napade i katastrofe.  

Postaja će pokrivati sljedeće teme: 
1. Razumijevanje otpornosti lučke infrastrukture – Identifikacija ključnih komponenti i rizika koji utječu na lučke klastere te kako izgraditi temelje otporne infrastrukture 
2. Planiranje za nepredviđene događaje – Analiza prirodnih katastrofa, terorističkih napada i cyber prijetnji te strategije za smanjenje štete i obnovu 
3. Sigurnost i zaštita – Razvoj i primjena naprednih tehnologija i protokola za zaštitu lučkih klastera od raznih napada i prijetnji 
4. Kontinuitet poslovanja – Planiranje kontinuiteta poslovanja i oporavka kako bi se osigurala minimalna šteta i prekid rada u slučaju kriznih situacija 
5. Suradnja i koordinacija – Važnost međunarodne i interorganizacijske suradnje u dijeljenju informacija i resursa za povećanje otpornosti lučke infrastrukture 
Očekivani ishodi radionice u okviru postaje su: 
1. Razumijevanje ključnih aspekata otpornosti lučkih klastera na različite prijetnje i katastrofe 
2. Identifikacija najboljih praksi za planiranje i reagiranje na izazove i krizne situacije 
3. Razvijanje svijesti o važnosti kontinuiranog ulaganja u sigurnost i zaštitu lučke infrastrukture 
4. Promicanje suradnje i koordinacije među dionicima u cilju izgradnje otpornog lučkog sustava 
Očekujemo da nam se posjetitelji pridruže na radionici kako bi spoznali tekuće trendove u stvaranju otporne budućnost za lučke klastere i načine održavanje njihove vitalne uloge u globalnom trgovinskom lancu. 

Projekti vezani uz postaju: Horizon Europe – ATLANTIS, Innovation Action, Start Date: October 2022 – End Date: September 2025 – 38 Partners – 11 CI Operators, 6 CI Authorities – 10 Countries – 12.7 MEUR – Total Cost 12.7M EUR 

Imerzivna virtualna stvarnost brodske strojarnice (Pomorski fakultet) 

Računalno generirano digitalno okruženje, dostupno kroz potpuno imerzivnu virtualnu stvarnost, nudi korisniku realističan osjećaj odnosno percepciju fizičkog prisustva u kojem korisnici mogu vršiti interakciju s virtualnim objektima i svojim radnjama odrediti što se događa u njemu. Kako je stjecanje iskustva sastavni dio učenja što se odvija u nastavnom procesu kroz uporabu stvarnih sustava na brodu i specijaliziranih simulatora razvijena je računalna simulacija brodske strojarnice korištenjem tehnologije imerzivne virtualne stvarnosti. Dinamična priroda virtualnih okruženja zahtjeva aktivno sudjelovanje pojedinih korisnika što dovodi do većeg angažmana, motivacije i interesa koji je uzrokovan direktnom interakcijom i izazovima unutar računalno generiranog digitalnog okruženja. Korisnici će isprobati VR opremu i prošetati 3D modelom brodske strojarnice, pregledati te pokrenuti glavne i pomoćne pogonske strojeve, generatore, kompresore, pumpe i različitu pomoćnu opremu. Također će isprobati nekoliko scenarija kao što su nastanak i gašenje požara (na osnovu CFD modela), poplavu brodske strojarnice te nestanak električne energije. 

Projekti vezani uz postaju: Horizon Europe – INNO2MARE projekt, ID:101087348, ZIP UNIRI, ID:UNIRI-ZIP-2103-11-22, Interreg VI A Italy – Croatia – projekt BEST4.0, ID:ITHR0200326

PRAVRI sudnica: Može li umjetna inteligencija zamijeniti suce? (Pravni fakultet) 

Razvojem umjetne inteligencije, u nekim pravnim sustavima proširena je njezina uporaba i na područje pravosuđa. U vezi s primjenom umjetne inteligencije u pravosuđu, otvara se niz pitanja – od pravnih izazova tumačenja i primjene zakona te zaštite ljudskih prava, preko promišljanja uloge pravosuđa u suvremenom društvu i političkom sustavu, pa sve do etičkih pitanja odnosa između čovjeka i stroja. PRAVRI sudnica, kroz pojednostavljenu simulaciju, nastoji prikazati neke od tih dvojbi i omogućiti sudionicima raspravu o različitim perspektivama, kako bi se ukazalo na prednosti i nedostatke umjetne inteligencije na današnjoj razini njezina razvoja. 

Projekti vezani uz postaju: Transparentnost i pravičnost u digitalnom okruženju / Transparency and Fairness in the Digital Environment (uniri-iskusni-drustv-23-101) 

Mreže autonomnih senzora (Tehnički fakultet) 

Istraživačke aktivnosti naše skupine su najviše fokusirane na precizno inženjerstvo, karakterizaciju konstrukcija i materijala na makro-, mezo- te mikro- i nanoskali kao i, u zadnjih 20-ak godina, na istraživanje principa prikupljanja i pretvorbe niskorazinske energije iz okoliša i upotrebu te energije na širokom polju primjena – od nosivih tehnologija do okolišnih i automobilskih senzora. Naše najnovije istraživanje bavi se primjenom takvih principa u pčelarstvu, i to korištenjem otpadne topline kolonije pčela za napajanje autonomnog sustava koji omogućuje monitoring stanja kolonije tijekom zime te prijenos odgovarajućih podataka pčelaru koji posljedično može na vrijeme poduzeti eventualno potrebne radnje da se spriječe gubici u pčelinjoj zajednici. Na postaji će zainteresirani posjetitelji moći vidjeti, razumjeti i isprobati upotrebu uređaja za prikupljanje i pretvorbu niskorazinske energije temeljenih na više različitih fizikalnih principa.  

Projekti vezani uz postaju: UNIRI projekt uniri-iskusni-tehnic-23-64 “Autonomni sustav praćenja stanja pčelinje zajednice napajan otpadnom toplinom košnice”. COST akcija CA22105 “BEekeeping products valorization and biomonitoring for the SAFEty of BEEs and HONEY (BeSafeBeeHoney)” 

Električni strojevi – “radni konji” industrije. Zaštitni releji elektroenergetskih mreža – stara vs. nova rješenja.  (Tehnički fakultet) 

Stanica će obuhvatiti dvije teme: električne strojeve i zaštitne releje za elektroenergetske mreže. Električni strojevi su ključni uređaji koji pretvaraju električnu energiju u mehaničku energiju i obrnuto. Dolaze u različitim oblicima, uključujući motore, generatore i transformatore. Koriste se u industriji (motori pokreću sve od transportnih traka i pumpi do ventilatora i kompresora), transportu (od električnih automobila i vlakova do tramvaja i zrakoplova, nudeći učinkovitiju i čišću alternativu tradicionalnim motorima s unutarnjim izgaranjem) i kućanskim aparatima (kao što su perilice rublja, hladnjaci i klima uređaji). Na stanici će biti prikazani trofazni i jednofazni asinkroni (indukcijski) motori. 
Zaštitni releji su ključne komponente u elektroenergetskim sustavima koje pomažu u osiguravanju sigurnosti i pouzdanosti elektroenergetskih mreža. Igraju važnu ulogu u održavanju sigurnosti i učinkovitosti elektroenergetskih sustava otkrivanjem kvarova, izoliranjem problema i zaštitom kritične infrastrukture. Stari elektromehanički releji koji su prvotno korišteni su jednostavniji i oslanjaju se na pokretne dijelove, dok novi i napredni numerički releji koriste digitalnu tehnologiju i softver. Također, numerički releji pružaju precizniju kontrolu i brži odgovor na kvarove, poboljšavajući pouzdanost i učinkovitost sustava. Na stanici će biti prikazani i elektromehanički i numerički releji, a bit će demonstrirane i neke osnovne funkcije. 

Pojekti vezani uz postaju: New energy competence system and technology for WB energy stability system curriculum reform (NEST4WB), Coordinatinbg institution: AKADEMIJA STRUKOVNIH STUDIJA KOSOVSKO METOHIJSKA LEPOSAVIĆ, Reference number: 101129321— ERASMUS-EDU-2023-CBHE, Project duration: 2023 – 2026, Project website: https://nest4wb.akademijakm.edu.rs/ 

Energija Sunca i vjetra: održiva energija budućnosti (Tehnički fakultet) 

Radionica ‘Energija Sunca i vjetra: održiva energija budućnosti’ namijenjena je učenicima i njihovim roditeljima s ciljem upoznavanja s osnovama obnovljivih izvora energije. Kroz interaktivne modele solarne elektrane i vjetroturbine, sudionici će naučiti kako ovi sustavi funkcioniraju i zašto su ključni za našu budućnost. Učenici će imati priliku sastaviti komponente sustava, vidjeti kako se energija pohranjuje i koristi te razumjeti važnost održive energije u zaštiti našeg planeta. 

17h: Noćni istraživači – bioraznolikost šišmiša, Željka Modrić Surina (Prirodoslovni muzej Rijeka) 

Šišmiši su jedini sisavci koji lete, za što su im potrebne brojne prilagodbe u građi i funkcioniranju tijela. Nisu slijepi, aktivni su noću, odlično se snalaze u mraku, dok danju spavaju u skloništima. Šišmiši kod nas zimu, nepovoljno doba godine, provode spavajući pravi zimski san i pri tome vise naglavačke, dok neke vrste migriraju u toplije krajeve. Maleni, tamni, nježno dlakavi, velikih ušiju i ponekad čudnoga nosa, šišmiši su evolucijski srodniji nama nego miševima.
Republika Hrvatska je sa svojih 34 do sada zabilježene vrste šišmiša, jedna je od zemalja s najbogatijom faunom šišmiša na području Europe. Sve vrste šišmiša u Hrvatskoj strogo su zaštićene zakonskim propisima te je zabranjeno svako njihovo uznemiravanje, a 17 vrsta nalazi se u “Crvenoj knjizi ugroženih sisavaca Hrvatske“.
Dakle, kakvi su zapravo šišmiši, noćni istraživači, i jesu li opasni? Dođite i saznajte više o ovim fantastičnim živim bićima!

Znanost inspirirana prirodom (Centar za popularizaciju i promociju znanosti) 

Ljudi su se oduvijek inspirirali prirodom prepoznajući da ona nudi rješenja mnogih izazova i složenih situacija. I sami dio prirode, shvatili smo da je ona izvor neiscrpne kreativnosti i inovacije, a njezino nam je proučavanje i oponašanje omogućilo razvoj mnogih revolucionarnih tehnologija i dizajna koji su unaprijedili naš život i rad. Bioinspirirana znanost područje je u kojem znanstvenici inspiraciju za rješavanje složenih ljudskih problema te unaprjeđenja i inovacije u tehnologiji i dobivaju iz prirode. U okviru izložbe koja je pred vama predstavljamo vam primjere bioinspiracije u raznim znanstvenim područjima kojima se bave znanstvenice i znanstvenici Sveučilišta u Rijeci. 

Hartera: 3d model (Kreativna Europa projekt: FASIH – Future Art and Science Industrial Heritage 

Projekt FASIH se fokusira na interdisciplinarno umjetničko-znanstveno istraživanje industrijske i kulturne baštine kroz otkrivanje, istraživanje i vrednovanje onih arhitektonskih dostignuća i nematerijalnih procesa koji su obilježili modernu povijest triju gradova: Beograd, Rijeka i Trbovlje. Na ovoj postaji možete istražiti područje grada Rijeke na kojemu je bila Hartere uz pomoć 3d modela Hartere i čuti zanimljive priče o tome zašto smo odabrali Harteru za baštinu koju ćemo istraživati u okviru projekta. 3d model Hartere izradili su Dario Jakovljević i Dragan Valković iz tvrtke Propylon d.o.o, u suradnji s Centrom za popularizaciju i promociju znanosti i Centrom za industrijsku baštinu Sveučilišta u Rijeci. 

Informacije o projektu: Future Art and Science Industrial Heritage (FASIH) europski je projekt odobren za financiranje u okviru programa Kreativna Europa – Kultura. Koordinator projekta je Centar za promociju nauke iz Srbije. Uz Sveučilište u Rijeci i Akademija primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci, kao partneri na projektu uključeni su i Prirodoslovni muzej iz Rijeke, Muzej nauke i tehnike iz Beograda (Srbija) te Zavod za kulturo Delavski dom iz Trbovlje (Slovenija). Aktivnosti Sveučilišta u Rijeci koordinira Centar za popularizaciju i promociju znanosti, a u provedbi aktivnosti sudjeluje i Centar za industrijsku baštinu. 

I brodovi imaju oči (Horizon projekt: INNO2MARE – Jačanje kapaciteta slovenskog i hrvatskog inovativnog ekosustava za izvrsnost u istraživanjima i inovacijama i njihovo pretvaranje u inovativne poslovne prilike) 

Prezentacija aktivnosti i rezultata istraživanja laboratorija za raspoznavanje uzoraka i meko računarstvo (VisionLab) Fakulteta informatike i digitalnih tehnologija nastalih u okviru projekta INNO2MARE. U okviru tog projekta sudjelujemo u razvoju rješenja za automatsku detekciju prepreka u pomorskoj plovidbi i autnomnoj navigaciji korištenjem strojnog učenja i računalnog vida. Predstavit će se istraživanja vezana uz detekciju stanja mora na osnovu snimke površine mora s broda te istraživanja vezana uz detekciju malih objekata na površini mora korištenjem računalnog vida. 
Uz istraživanja na projektu INNO2MARE predstavit će se i ostali pravci istraživanja laboratorija u području analize slike i videa. 

Informacije o projektu: HORIZON-CSA – INNO2MARE 
Jačanje kapaciteta slovenskog i hrvatskog inovativnog ekosustava za izvrsnost u istraživanjima i inovacijama i njihovo pretvaranje u inovativne poslovne prilike
https://www.inno2mare.eu/

SciMaG igre: igrajmo se matematikom (Erasmus+ projekt: SciMaG Science&Math educational games from preschool to university) 

Glavni cilj SciMaG projekta je osmisliti i kreirati edukativne igre za djecu i mlade koje razvijaju matematičku, znanstvenu i digitalnu pismenost. U Noći istraživača imat ćete priliku zaigrati neke od naših matematičkih igara, ali i okušati se u osmišljavanju zadataka za igre. Dođite i zaigrajte Složi i zaigraj Sudoku i Potraga za blagom u Pi ritmu. 

Informacije o projektu: SciMaG – Science&Math educational games from preschool to university (Erasmus+ projekt) je projekt Sveučilišta u Rijeci čiju provedbu koordinira Fakultet za matematiku (voditelj:Vedrana Mikulić Crnković). Partnerske organizacije na projektu su: Univerzitet u Novom Sadu, Univerza na Primorskem, Centar tehničke kulture Rijeka, Gimnazija Jovan Jovanović Novi Sad, Osnovna škola heroja Janeza Hribarja Stari trg pri Ložu, Prva sušačka hrvatska gimnazija u Rijeci, Osnovna škola “Sveti Matej” Viškovo. 

CROSCIENCE 2024 x Noć istraživača 

Sveučilište u Rijeci i istaknuti znanstvenici – Nenad Ban, Ivan Đikić, Stipan Jonjić, Ivana Novak Nakir, Igor Rudan, Igor Štagljar, Iva Tolić i Adrijana Vinter – organiziraju simpozij CROSCIENCE 2024, koji će se održati 27.-28. rujna 2024. godine, s vizijom da započnu novu tradiciju godišnjih okupljanja istaknutih hrvatskih znanstvenika i znanstvenica, afirmirajući suradnju akademske zajednice u Hrvatskoj i dijaspori. 

Po završetku prvoga dana konferencije svi sudionici konferencije pozvani su na nastavak druženja u Exportdrvu na Delti, gdje se održava ovogodišnje riječko izdanje Europske noći istraživača. Svi posjetitelji imat će priliku zaviriti u tajni svijet znanosti, sudjelovati u edukativnim izložbama i predavanjima, a imat će i priliku razgovarati s našim organizatorima, znanstvenicima superjunacima. 

Umjetničko-znanstveni projekt: Fraktalne transformacije (Bojan Crnković, Damjan Šporčić, Marko Mrvoš) 

Umjetničko-znanstveni projekt: „Fraktalne transformacije“ – video i zvučna instalacija 

Tim: Bojan Crnković (animacija fraktala), Damjan Sporčić (Oblik 3, suradnik na projektu, tehnička i kreativna podrška), Marko Mrvoš (umjetnik, glavni urednik portala Kišobran), Ingeborg Fülepp (kustos i koorganizator), Vedrana Mikulić Crnković (organizator)  

Video koristi fraktale koji se transformiraju sliku pomoću umjetne inteligencije. Dvije projekcije se djelomično preklapaju na taj način stvaraju kompleksne forme, koje uz muziku daju znanstveno-umjetničku interpretaciju svijeta izvan našeg opažanja. Projekt je prethodno bio ostvaren u suradnji Astronomskim centrom Rijeka, Andrea Cvitan voditeljica i koorganizator eventa Međunarodni dan svijetlosti, 16.-18. svibnja 2024 

EU kutak 

Na EU kutku moći ćete se infromirati o europskim projektima Sveučilišta u Rijeci i njegovih sastavnica.

  • DJ J. Popowitch 
  • Kutak za osvježenje – Klub mladih Rijeka 
  • Nagradna igra: Do you feel lucky?! (Centar za popularizaciju i promociju znanosti i Zaklada Sveučilišta u Rijeci) 
  • Vidimo se i druge godine – visual poi show zatvaranja Europske noći istraživača (Marko The Clown) 

Noć istraživača 2024 – Matineja (za prethodno najavljene grupe učenika)
27.9.2024., 10-12, Exportdrvo, Rijeka
 

  1. Vođenje izložbom: Znanost inspirirana prirodom (Centar za popularizaciju i promociju znanosti)
  2. Kako računala pohranjuju podatke (Fakultet informatike i digitalnih tehnologija) 
  3. Inteligentni magneti (Fakultet za fiziku) 
  4. Matematika inspirirana prirodom: kristali i popločavanja (Fakultet za matematiku) 
  5. Matematika inspirirana prirodom: optimizacija (Fakultet za matematiku) 
  6. Matematika inspirirana prirodom: umjetna inteligencija (Fakultet za matematiku) 
  7. Igrajmo se matematikom (Fakultet za matematiku) 
  8. Izmjeri svoj ugljikov otisak! (Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu)  
  9. Shake it off – kako se zgrade ponašaju u potresu? (Građevinski fakultet)  
  10. Žive slike mikroorganizama (Medicinski fakultet) 
  11. PRAVRI sudnica: Može li umjetna inteligencija zamijeniti suce? (Pravni fakultet) 
  12. Vakuumom do broda (Tehnički fakultet) 
  13. Eksperiment stabiliteta modela barže (Tehnički fakultet)
  14. Škola i zajednica/ŠiZ – istraživačka iskustva srednjoškolaca (Filozofski fakultet) 

Program cijele Noći istraživača u Republici Hrvatskoj možete pronaći na stranici https://jaistrazujem.hr/

Scroll to Top