Virtualni centar

Virtualni centar je platforma za otvorenu znanstvenu komunikaciju. Svrha platforme je razmjena dobrih praksi, iskustava, ideja, znanja, aktivnosti i interaktivnih materijala. Cilj je pomoći znanstvenim institucijama i znanstvenicima da dopru do javnosti i promoviraju važnost znanosti, znanstvenih činjenica, znanstvenih metoda, zaključivanja temeljenog na činjenicama i informiranog odlučivanja.

Predavanja

Ciklus predavanja Što to ja istražujem 2025

Predavanja održana u sklopu ciklusa Što to ja istražujem možete pronaći na https://meduza.carnet.hr/index.php/media/videos?pack=1561.

  • Hrvoje Grofelnik: Utjecaj klimatskih promjena na vodoopskrbu otoka
  • Andrea Švob, Doris Dumičić Danilović: Što su dizajni i grafovi
  • Bojan Crnković: Gradimo ceste matematikom
  • Saša Zelenika: Mikro i nano tehnologije: tehnološka revolucija za bolju budućnost
  • Rok Piltaver: Što se krije u pozadini umjetne inteligencije
  • Stribor Marković: Kako su prirodne tvari inspirirale nastanak lijekova
  • Sanja Barić: Prava prirode – transformacija antropocentrične paradigme?
  • Vedran Kirinčić: Evolucija mobilnosti
  • Rene Prenc i Michele Rojnić: Električna vozila
  • Andro Rak: Što se događa s avionskim krilom prilikom uzlijetanja aviona?

Glowing Globe – simpozij 2024

Predavanja koja promoviraju umjetnost te povezuju znanost i umjetnost održana u okviru simpozija Glowing Globe.

Festival znanosti Rijeka 2024

Youtube playlista sa svim navedenim predavanjima dostupna je na linku.

Virtualne šetnje izložbama

[ai] explore!

Popularno-znanstvena izložba [ai] explore vam predstavlja vizualizacije inženjerskih problema iz područja građevinarstva ali i neke proračunski zahtjevne znanstveno-istraživačke primjere. Vizualizacija je napravljena upotrebom matematičkog algoritma HEDAC te je na eksponatima predstavljen postupak kroz koji algoritam uči, upoznaje objekte i istražuje njihova svojstva.

Eksponati su nastali interdisciplinarnom suradnjom djelatnika Fakulteta za matematiku i Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci i nadamo se da ćete uživati u izložbi barem koliko smo i mi uživali stvarajući ju.

Autori izložbe: Bojan Crnković, Vedrana Mikulić Crnković, Ivona Traunkar (Fakultet za matematiku), Nina Čeh, Edita Papa Dukić (Građevinski fakultet).
Popularno-znanstvenu izložbu [ai] explore organizira Centar za popularizaciju i promociju znanosti Sveučilišta u Rijeci u suradnji s Fakultetom za matematiku i Građevinskim fakultetom.

Imaginary – čarobna matematika

Platforma imaginary.org dio je projekta IMAGINARY kojeg je osmislio i realizirao njemački institut Mathematisches Forschungsinstitut Oberwolfach (voditelj: prof. dr. sc. Gerhard Huisken). Koncept i ideja prvi su put predstavljeni 2008. izložbom radova nastalih u okviru projekta. Kroz godine projektne su se aktivnosti širile te je sada IMAGINARY neprofitna organizacija za komuniciranje moderne matematike. Nudi platformu za otvorenu i interaktivnu matematiku s različitim sadržajima koji se mogu koristiti u školama, kod kuće, u muzejima, na izložbama ili za medijske aktivnosti. Glavni sadržaji su interaktivni programi i galerije slika.

  • 2016. godine Odjel za matematiku, prvi u Hrvatskoj, postavio je izložbu Imaginary – čarobna matematika u svojim prostorima. Iste godine izložba je gostovala i na Trsatskoj gradini u okviru manifestacije Baltazar 2016.
  • 2018. godine djelatnici Odjela osmislitli su i proveli aktivnost Imaginary – čarobne matematičke projekcije.
  • Izložba Imaginary – čarobna matematika postavljenje je i na izložbenim panelima u Kampusu Trsat kao dio projekta 27 Susjedstava EPK Rijeka 2020.

Sve su aktivnosti uključivale interaktivne demonstracije i radionice za učenike.

Više informacija o Imaginary aktivnostima u Rijeci

Taxi geometrija

Autori izložbe: Vedrana Mikulić Crnković, Dina Mlacović, Marko Mrvoš
Virtualna šetnja

Inspiracije iz nanosvijeta

Izložba Inspiracije iz nanosvijeta (virtualna šetnja)

Autori: Doc. dr. sc. Ivana Jelovica Badovinac (Fakultet za fiziku i NANORI, UniRi), Klaudija Lončarić, pred. (Fakultet za fiziku, UniRi)

Sažetak:
Znanstvenici često provode sate i sate fotografirajući i uređujući prekrasne slike kako bi opisali i objasnili svoje istraživanje, međutim, šira javnost rijetko ima priliku vidjeti te radove. U sklopu projekta ”Razvoj istraživačke infrastrukture na Kampusu Sveučilišta u Rijeci” 2015. godine nabavljen je pretražni elektronski mikroskop (SEM) japanske firme JEOL (JSM 7800 F) te je od njegove instalacije do danas na Fakultetu za fiziku i u Centru za mikro- i nanoznanosti i tehnologije kroz razne suradnje, domaće i međunarodne projekte, snimljeno na tisuće znanstvenih fotografija. Cilj virtualne izložbe “Inspiracije iz nanosvijeta” je prikazati odabrane SEM slike nekih uzoraka, istaknuti njihovu važnost te objedinjenu kreativnost znanosti i umjetnosti približiti široj zajednici.

Outlandish Rijeka

Outlandish Rijeka
autori izložbe: Ingeborg Fülepp, Vedrana Mikulić Crnković, Bojan Crnković, Dijana Protić, Marko Mrvoš

Virtualne popularno-znanstvene radionice

Scroll to Top